The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Čeština - první vydání 1965

Dokončený věk

Z Demopædia
Přejít na: navigace, hledání
Dokončený věk  (dokončený, příd., věk)


Věk1 n. chronologický věk1 n. stáří1 je jedním ze základních znaků užívaných ke studiu struktury obyvatelstva (144-4). Vyjadřuje se v letech nebo v letech a měsících případně u dětí nízkého věku v měsících a dnech, někdy též v letech a desetinách roků. Demografové zpravidla zaokrouhlují věk na nižší jednotky věku, vyjadřujíce tak dokončený věk2, např. v letech, měsících apod.; stáří pak se zjišťuje otázkou na věk při posledních narozeninách3. Aktuáři naopak (viz 435-5) míní věkem věk při příštích narozeninách4. Někdy se data vztahují k věku nejbližších narozenin5. Za jistých okolností lze zpřesnit údaje tak, že jde o přesný věk6, abychom se vyhnuli záměně s věkem představujícím ve skutečnosti věkovou třídu (skupinu). Ukážeme si rozdíl na příkladu: osoba dosáhne přesného věku 25 let v den svých 25. narozenin; naopak u zemřelých skupina zemřelých ve věku 25 let jsou ve skutečnosti osoby mezi 25. a 26. rokem přesného věku, stejně tak osoby staré 25 let v určitém okamžiku jsou ve skutečnosti v přesném věku 25,00 až 25,99 let.

  • 1. Pojmu stáří se používá jednak jako synonyma pojmu věk a jednak ve významu vysokého věku.
  • 2. Při určení věkových skupin (325-2) se obvykle rozumí, že věkové extrémy jsou pojaty do souboru, např. věková skupina 6-13 znamená, že jde o osoby mezi 6. až 14. rokem věku (322-6).


More...