The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Čeština - první vydání 1965

Transfer obyvatelstva

Z Demopædia
Přejít na: navigace, hledání
Transfer obyvatelstva  (transfer, podst. m., obyvatelstva)


Opakem dobrovolné migrace (810-1) je nedobrovolná (násilná, vynucená) migrace1, kdy jsou jednotlivci donucováni ke stěhování veřejnou mocí ať přímo či nepřímo. Jedním z typů nedobrovolné migrace je vyhoštění2, kdy jednotlivec či určitá skupina osob je donucena opustit místo dosavadního pobytu. Termínu evakuace3 (vyklizení3) se užívá pro označení plánovitého vysídlení všeho obyvatelstva určité oblasti s cílem uchránit je před důsledky nějaké přírodní katastrofy (zemětřesení, povodně apod.) nebo válečných událostí (pohyb fronty, nebezpečí bombardování apod.). Uprchlík4 sice obvykle opustil svou vlast ze své vůle, avšak pod tlakem toho, že setrvání v zemi pro něj znamenalo nebezpečí pronásledování (persekuce). Vyhnanee5 n. vysídlenec5 je osoba, která byla veřejnou mocí (např. z politických či rasových důvodů) donucena opustit mateřskou zemi (tj. zemi svého původu). Mezi takovéto pohyby patří různé typy přesídlovacích či vysídlovacích akcí, které souhrnně nazýváme transfery obyvatelstva6 n. přesuny obyvatelstva6; zvláštním případem takového přesunu je výměna obyvatelstva7.

  • 2. Vedle termínu vyhoštění, který označuje spíše právní donucení k opuštění země pobytu, užívá se též termín deportace, který označuje případ, kdy je zmíněný právní akt doprovozen přímo fysickým donucením opustit zemi. K deportaei dochází tehdy, odmítá-li vyhoštěný dobrovolně opustit zemi, anebo chce-li mít veřejná moc plnou záruku, že vyhoštěný (vyhoštěnec) skutečně zemi opustil (zejména u kriminálních živlů, ale mnohdy i u politických vyhoštěnou). Termínu deportace se používá zejména ve spojení s vynucenými pohyby jednotlivců, někdy však také pro označení hrubě násilných hromadných transferů.
  • 5. Termín vyhnanee je definován v hořejším textu (týká se především jednotlivců resp. jednotlivých menších skupin), zbylé vyžadují bližší objasnění. Termín vysídlenec označuje obvykle účastníka odsunu obyvatelstva, termín přesídlenec označuje účastníky výměny obyvatelstva, repatriačních akcí apod. Přesídlení obyvatelstva může probíhat i v rámci hranic státu. Z uvedeného vyplývá, že transfery nemusí být vždy nedobrovolnou akcí; jsou však vždy organisovanou akcí, čímž se liší od spontánních migrací (810). Termín bezdomovec označuje obvykle osobu bez státní příslušnosti, požívající zvláštních práv (Nansenovský pas apod.).
  • 6. Zvláštními typy přesídlení je 'odsun obyvatelstva (jednostranná akce} a výměna obyvatelstva (dvoustranná akce).


More...